Kasze – smaczni stróże zdrowia

Przed wiekami jeden z głównych składników pożywienia najuboższych, później przez wiele lat niedoceniany, a dziś nieustannie zyskujący na popularności element posiłków – kasze stają się po prostu modne! Ten nowy trend w odżywianiu z pewnością warto podtrzymać – regularne sięganie po kasze i zastępowanie nimi nieco nudnych ziemniaków czy stosunkowo kalorycznego makaronu przynosi bowiem wspaniałe rezultaty zdrowotne.
Dlaczego w codziennej diecie warto pamiętać o kaszach? Przede wszystkim, są to pokarmy lekkostrawne i delikatne dla przewodu pokarmowego – ich spożywanie nie pociąga za sobą konsekwencji pod postacią wzdęć czy dyskomfortu trawiennego. Kasze to również wspaniałe źródło łatwo przyswajalnego białka, którym powinni zainteresować się szczególnie wegetarianie. Zdrowy składnik spożywczy obfituje także w błonnik, który nie tylko zapewnia prawidłową perystaltykę, ale i kontroluje poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi.
Regularne sięganie po różnego rodzaju kasze sprzyja też walce z obniżonym nastrojem – zdrowy i sycący element dań zawiera bowiem witaminy z grupy B ułatwiające koncentrację, dodające witalności i poprawiające humor.