Aktywność fizyczna sposobem na zdrowie

Jako mieszkańcy kraju wysoko rozwiniętego bardzo mało czasu spędzamy w sposób aktywny. Większość z nas swój wolny czas poświęca na oglądaniu telewizji. Jesteśmy więc mało sprawni fizycznie, co przekłada się na zły stan zdrowia. Przede wszystkim mało ruszając się, przybieramy na wadze.
Nadwaga powoduje, że nasze serce wykonuje coraz cięższą pracę. W efekcie nadwagi nie tylko coraz bardziej obciążamy serce, ale także mięśnie, stawy i płuca. Z nadwagą wiąże się zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca i cukrzycę. Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje więc także aktywności fizycznej.
Możemy ćwiczyć pod okiem fachowca w klubie sportowym, w siłowni, ale możemy też jeździć na rowerze, uprawiać jogging, grać w piłkę, energicznie spacerować. Do szczególnie polecanych ćwiczeń fizycznych należą ćwiczenia aerobowe, które zmuszają do szybkiej i wytężonej pracy najpierw płuca, a później serce. Ćwiczenie aerobowe są korzystne dla całego organizmu, uaktywniają wszystkie mięśnie naszego ciała, w tym także mięsień sercowy.