Cenne dla zdrowia oleje

Każdy, kto stawia na zdrowie odżywianie, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są tłuszcze. Nie mogą to być jednak byle jakie tłuszcze. Podpowiadamy jakie oleje są dla naszego ciała najzdrowsze i w jakich sytuacjach okazują się być naprawdę pomocne.
Olej lniany
Obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Osób, które po niego sięgają jest całe mnóstwo. Nie bez powodu to właśnie ten rodzaju oleju uważany jest powszechnie za najbardziej zdrowy. Zawarte są w nich kwasy omega – Aby jednak było ich naprawdę dużo, sięgać należy po olej lniany niepoddany procesowi oczyszczania. Olej lniany korzystnie oddziałuje na pracę mięśnia sercowego, wykazuje również działanie przeciwzapalne. Jego plusem jest to, że nie uczula.
Olej z pestek dyni
Nie jest u nas tak popularny, jak lniany. Zaleca się go zwłaszcza panom, którzy mają problemy z prostatą. W jego składzie znajduje się między innymi kukurbitacyna. Substancja ta działanie przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Zabija również pasożyty. Z tego powodu olej z pestek dyni powinien być podawany dzieciom.