Czego zdrowo unikać

Zdrowie jest dane większości ludzi. Niestety spora ich część nie zdaje sobie sprawy, że do jego utrzymania potrzeba z ich strony wysiłku. Nie chodzi wyłącznie o wybieranie tego, co zdrowe, jedzenia i sportu. Równie istotne pozostaje świadome unikanie wszystkich czynników, które zdrowiu szkodzą.
Jednym z głównych przeciwników współczesnego człowieka jest stres. Całkowicie nikomu nie uda się go wyeliminować z własnego życia. To, co można natomiast zrobić, to poszukać najlepszych dla siebie, indywidualnych sposobów na walkę z nim. Ważne pozostaje systematyczne relaksowanie się, ponieważ w ten sposób przygotowuje się organizm na wypadek zaistnienia sytuacji stresowej.
Kolejnym szkodliwym czynnikiem pozostają używki. O ile alkohol w niewielkim stopniu, a przede wszystkim w małych ilościach, może pomagać, to jednak pozytywnego wpływu papierosów na stan zdrowia chyba już nikt się nie doszukuje. Najlepiej ich zatem unikać za wszelką cenę. Dotyczy to również tak zwanego biernego palenia, a zatem przebywania w towarzystwie osób palących w pomieszczeniach.