Zdrowe odżywianie najmłodszych

Naukę zdrowego żywienia należy zaczynać już od najmłodszych lat. To, w jaki sposób będziemy uczyć dzieci, zaowocuje w przyszłości prawidłowymi nawykami.
Podstawowym błędem, jaki popełniamy jest ograniczanie jadłospisu dziecka do potraw, które lubi jeść. Dziecko powinno poznać wszystkie smaki. Oczywiście ma prawo wyboru, ale najpierw przedstawmy mu wiele możliwości. Jeśli maluchowi podsuniemy zupełnie nieznaną mu potrawę, obcy mu smak, to w pierwszym momencie może je odrzucić. Nie powinniśmy jednak się zniechęcać, tylko ponowić próbę. Prawdopodobnie mu zasmakuje. Jeśli jednak nie, podajmy coś innego. Dziecka nie należy też przekarmiać. Owszem, może nam się wydawać, że je za mało. Nie podejmujmy jednak za niego decyzji i skrupulatnie sprawdzajmy, co naprawę je. Jeśli przed obiadem wypije ono szklankę owocowego soku, to prawdopodobnie obiadu nie będzie chciało zjeść. Dziecko uczy się przez naśladownictwo. Obserwując nawyki żywieniowe najbliższych, po prostu je powtarza. Jeśli rodzice odżywiają się odpowiednio, dziecko na pewno tak samo się zachowa.
Odpowiedzialność rodziców za zdrowie żywienie dzieci jest olbrzymia i jak najwcześniej powinni sobie z tego zdawać sprawę.