Zdrowy sen podstawą zdrowia

Właściwa ilość snu (średnio siedem, osiem godzin na dobę) jest gwarancją dobrego stanu zdrowia. W czasie snu następuje regeneracja naszego całego organizmu. Odnawiają się komórki, odżywa układ pokarmowy, zwiększa się produkcja wielu hormonów. Niezbędna ilość snu jest także potrzebna do utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi.
W świetle najnowszych badań osoby, które zbyt mało czasu poświęcają na sen, znacznie łatwiej przybierają na wadze. W wielu przypadkach ta skłonność do nadwagi przekłada się na otyłość. Osoby, które śpią poniżej ośmiu godzin na dobę znajdują się więc w grupie ryzyka zagrożonych cukrzycą. Odpowiedniej ilości snu potrzebuje także nasz mózg.
U osób regularnie niedosypiających pojawiają się problemy z podejmowaniem trafnych decyzji, spada także koncentracja, występują problemy z pamięcią. Zbyt mała ilość godzin snu powoduje także spadek odporności organizmu. Im mniej czasu poświęcamy na sen, tym częściej chorujemy. Osoby, które mało śpią są często zgorzkniałe, nie mają poczucia humoru.